یکی از اصلی ترین نگرانی های به حق مدیران فن آوری اطلاعات، محافظت از "داده ها" به عنوان یکی از مهمترین دارایی های سازمان های امروزی می باشد، زیرا امروزه مدیران از دست دادن اطلاعات دیجیتالی مجموعه تحت مدیریت خود را با هیچ توجیهی نمی پذیرند. بنابراین برای جلوگیری از احتمال بروز چنین بحرانی، راهکارهای فنی متعددی در سطوح مختلف برای محافظت از داده ها ارائه شده است که در این زمینه مهمترین آن ها، پشتیبان گیری از داده ها می باشد.

پشتیبان گیری و بازیابی داده ها در یک شبکه یا مرکزداده، یکی از مهمترین فعالیت های روزمره حوزه فن آوری اطلاعات می باشد. برای داشتن یک راهکار کارا و امن، نقش نرم افزار پشتیبان گیری و بازیابی داده ها بسیار با اهمیت می باشد. در حقیقت وظیفه این نرم افزار، ایجاد ارتباط میان کلیه اجزای سخت افزاری و نرم افزاری است که بتواند کارکرد صحیح را هنگام پشتیبان گیری و همچنین بازیابی اطلاعات، تضمین نماید.

نرم افزار Sesam محصول شرکت SEP AG کشور آلمان یکی از نرم افزارهای معتبر پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات می باشد. این نرم افزار با دارا بودن تمامی امکانات و ویژگی های مدرن مورد نیاز برای پشتیبان گیری و بازیابی داده ها، انجام کلیه فعالیت های مربوط را با کارایی و قابلیت اطمینان حداکثری امکانپذیر می کند.

دامنه سازگاری نرم افزار Sesam با سخت افزارها و نرم افزارها بسیار گسترده بوده و این نرم افزار کلیه سیستم های عامل، پایگاه های داده و نرم افزارهای مورد استفاده در دنیا را تحت پوشش پشتیبانی خود قرار می دهد. همچنین نرم افزار Sesam کلیه راهکارهای مجازی سازی مطرح در دنیا را پشتیبانی می کند و امکان یکپارچگی کامل با آن ها را دارا می باشد.

یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی مدیران حوزه فن آوری اطلاعات در ایران، اطمینان از وجود و تداوم پشتیبانی مناسب در هنگام راه اندازی و بهره برداری از نرم افزار بوده که تامین آن توسط تولیدکننده می باشد. از آنجایی که اکثر نرم افزارهای پشتیبان گیری مطرح دیگر در دنیا، توسط شرکت های آمریکایی تولید می شوند، همواره مسئله نبود امکان پشتیبانی مستقیم، به دلیل تحریم ها، وجود داشته است.

در مقابل کاستی های محصولات آمریکایی، خوشبختانه نرم افزار SEP Sesam محصول کشور آلمان می باشد، که مشمول تحریم نبوده و هیچگونه محدودیتی برای فروش و تامین خدمات پشتیبانی به ایران ندارد. تحت این شرایط، مشتریان از مخاطرات نرم افزارهای قفل شکسته که غیر قابل اطمینان هستند بدور خواهند بود.

در هنگام خرید نرم افزار SEP Sesam، مجوز ها (License) به نام مشتری نهایی صادر شده و اسناد مربوطه به مشتری واگذار خواهد شد. بدین ترتیب مشخصات مشتری در شرکت SEP ثبت شده و مشتری می تواند به صورت مستقیم توسط تلفن و ایمیل، درخواست خدمات پشتیبانی نماید. همچنین در موارد حاد، در صورتی که مشتری تمایل داشته باشد، کارشناسان شرکت SEP از راه دور به سرور مربوطه متصل شده و اقدام به رفع اشکال می نمایند.

در موارد اضطراری و در صورت درخواست مشتری، امکان حضور کارشناسان شرکت SEP در کشور وجود دارد. همچنین بنا به درخواست مشتریان محترم امکان حضور کارکنان آنها در دوره های تخصصی این نرم افزار در ایران و یا اروپا مهیا می گردد. شرکت مبینا نماینده انحصاری SEP AG در ایران می باشد، برای کسب آگاهی بیشتر در مورد شرکت SEP AG به آدرس www.sep.de مراجعه فرمایید.

به دلیل نوع معماری این نرم افزار و استفاده از درایورهای سیستم عامل، سازگاری با کلیه سخت افزارها و تجهیزات پشتیبان گیری شامل کلیه Tape Library ها، کلیه تجهیزات Backup to Disk و کلیه درایوهای نوار مغناطیسی وجود دارد.

سازگاری با گستره وسیعی از سیستم های عامل شامل کلیه رده های لینوکس، ویندوز، HP-UX, Solaris ALX, FreeBSD, OpenBSD, Netware, True64, SINIX, SCO-UX, VMS, Mac OSX, Powermaxos و...

سازگاری با گستره بسیار وسیعی از نرم افزارهای پایگاه داده و collaboration مانند Oracel, Sybase, SAP, DB2 MS SQL Server, MAX DB, Informix, Ingress, MySQL, PostgreSQL, Lotus Domino, Scalix, MS Exchange, Open Exchange, Zarafa, Open LDAP و ...

سازگاری با کلیه Hypervisor های مورد استفاده در مراکز داده شامل VMware, Citrix و Hyper-V

امکان ذخیره کردن بر روی انواع تکنولوژیهای ذخیره سازی موجود

پشتیبان گیری همزمان چندین عملیات بر روی یک نوار با استفاده از امکان Multiplex کردن

مجهز به کلیه امکانات مدرن پشتیبان گیری مانند LAN-Free Backup و Bare System Recovery

امکان گزارش گیری سفارشی

مجهز به واسط کاربری CLI (مناسب جهت تهیه اسکریپت های پیشرفته)

مجهز به واسط کاربری گرافیکی به زبانهای خارجی از جمله زبان فارسی

SEP Catalogue SEP Instalation SEP Manual